תנאי קבלה לקורס סייבר

תנאי הקבלה לקורס סייבר משתנים בהתאם למוסד הלימודים, מסגרת הלימודים, המתווה שלה ועוד מכלול של משתנים שמשפיעים בין היתר גם על איכות ההכשרה שתתקבל בסיכומו של דבר. למרבה המזל והנוחות הזמנית, עולם הסייבר טרם הוסדר כפרופסיה, פרושו של דבר שלא קיימים תנאי סף של כניסה לפרופסיה.

מאפיינים של מקצוע מוסדר כוללים קריטריונים, תנאי סף והיבטים שונים לרוב נוקשים הקשורים ביכולת לחדור אל שוק קיים ברמת העיסוק, כמו למשל עריכת דין שמחייבת עמידה בבחינת רישוי וקיומו של רישיון על מנת לעסוק בפרקטיקה, כך הוא גם מקצוע הרפואה, ההוראה ומקצועות רבים נוספים. תהליכי מקצוע, אלה הם הפרוצדורות השונות שנעשות על מנת לתחום מקצוע ככזה ולייצר לו תנאי סף כניסה והתניות נוספות לצד התמורות השונות שמתקבלות ממנו.

תחום ההייטק באופן כללי נמצא כולו בתהליכי מיסוד אך מדובר בתהליכים מורכבים. מאחר והייטק הוא ענף שמבוסס על פרופסיות שונות ובליבו עומדת היזמות, הרי שההתמקצעות היא חלק תומך של ההייטק אך לא בהכרח עיקר מהותו. יחד עם זאת ולמרות שמקצוע עולם ההייטק עודנו לא לחלוטין באופק שלנו, תחומי הידע השונים שבו, עליהם בנויה כל התזמורת דווקא כן, וכך ההייטק כולו מבוסס על מקצועות כמו הנדסה שבהחלט דורשים רישוי, אבל לא רק. נושא אבטחת המידע הוא עולם דינמי ומשתנה בקצב אדיר. חלק מההסמכה המעמיקה בתחומי הסייבר דורשת את היכולת האדפטיבית של האנשים כדי לפתח את היכולת לזהות את הסיכונים המשתנים ולהתמגן כנגדם בהתאם, במקביל לתמורות החדות שמתרחשות בכל עת.

לאור המבנה של עולם הסייבר תהליכי ההתמקצעות של התחום מתעכבים, אבל תהליך זה לא ידלג על עולם אבטחת המידע והסייבר. אף על פי שסף כניסה לתחום קיים כבר היום, הוא טרם ממוסד במובן של חיוניות הרישיונות והרישוי הממשלתי. יחד עם זאת, דרישות רישוי עסקי של תאגידים בתעשייה נדרשים בהחלט וקיימים במסגרת מערכי ההסמכות הנחוצות על מנת לעבוד בתחום, או לפחות על מנת לעבוד עם המערכות של התאגידים הגדולים, אלו מהוות בסיס הכרחי למדי לעבודה בתחום. אי לכך, הכשרתו של מיישם הגנת סייבר, תהיה ממוקצעת ככל שתהיה וגם אם לא, תחייב בקבלת הסמכות נחוצות על מנת לאפשר את מיומנויות והרשאות העבודה הנחוצות.

תכני לימוד במסגרת קורס סייבר אונליין

לימודי סייבר אונליין בנויים בהתאם לרמת הידע והבסיס עמו הגיעו הסטודנטים כאשר קורס סייבר, במסגרת לימודי אבטחת מידע או לימודי קורס אבטחת מידע וסייבר כוללים נושאים כמו אבטחה וירטואלית ואבטחה פיזית, היכרות עם מעבדות סייבר, עבודה עם סימולטורים בחלק מהקורסים, אבטחת מידע בסביבות שונות לרבות אבטחת הרשת בארגון, אבטחת מידע בציוד תקשורת, מערכות הפעלה ועוד.

קורס סייבר למתחילים כולל תכנים ראשוניים ביותר שמיועדים לאנשים בכל רמות הידע לרבות אנשים שאין להם שום ידע בכלל, לכן התכנים של קורס מגן סייבר למתחילים יכלול תכנים ראשוניים ביותר לרבות היכרות עם המחשב, הסביבה הדיגיטלית, הענן וכל הדברים הבסיסיים ביותר. בנוסף, קורס אבטחת מידע וסייבר יכלול תכנים מעולמות הרגולציה, החקיקה והתקינה הן ברמה המקומית והן ברמה הבינלאומית. דווקא משום שמדובר על תחום שטרם התמקצע באופן פורמלי וממוסד. דווקא משום שאלו המדינות שבהן ההסדרה מתקיימת הן אשר חשופות למקומות שבהם אין הסדרה ומשם גם מגיע האיום הרי שלהתמגנות יש חשיבות יתרה, על רקע הספורדיות של האיום והמחסור במגבלות והגבלות בפוזיציית היריב.

לצד ההיכרות עם האבטחה הפיזית, קורס סייבר יעמיק בכל רזי האבטחה הוירטואלית ומסלולי ההכשרה שקיימים כיום לרוב יהיו בנויים באופן מדורג משכבות של ידע. מבנה שמצד אחד מאפשר לרכוש ידע מעמיק ויסודי מאפס, גם למי שחסר היכרות מוחלטת עם כל תחום הסייבר. מאידך, מבנה חזק ויציב של השכלה והכשרה יכשיר גם את הקרקע לימים שבהם עולם הסייבר יהפוך לממוקצע וההסמכות לא תהיינה רק של התאגידים הגדולים דוגמת לינוקס, CCSA, CEH ונוספים, אלא היא תהיה גם ברמה הממשלתית, אנשים שקיבלו השכלה והכשרה חזקה תרמו משמעותית גם בשלב זה. ללא ספק, בעתיד ולכשיגיעו שלבי הרישוי הממשלתיים הכשרה מבוססת שהתקבלה קודם לכן תוכר ורק אנשים שאכן קיבלו הכשרה כשזו יוכלו להנות מהיתרון היחסי של דרישות הרישוי וההסמכות העתידיות ואולי אף להנות מזכאות מעמידה בהם.

איפה כדאי ללמוד קורס סייבר?

מתוך מה שנאמר כבר אפשר להבין כי ההמלצה החמה שלנו היא לבחור במוסד לימודים שמסוגל לספק הכשרה חזקה מספיק שתשתווה לרמה אקדמית ברמה העיונית ובכל זאת תצליח לספק הכשרה מעשית חזקה דיה מבחינת הפרקטיקה בשטח.

מוסד הלימודים שאותו תעדיפו לבחור כדי לקבל את ההכשרה הנחוצה, בפרט אם המטרה היא לעבוד בתחום, בין אם במסגרת חברות וארגונים ובין אם במסגרת עבודה עצמאית, הוא כזה שיוכל להעניק פרספקטיבה בשני מובנים. הראשון הוא היכולת הזאת באמת לספק הכשרה מקיפה מספיק בשביל שבין היתר, בבוא היום כאשר תהיה דרישה להסמכה ממשלתית אפשר יהיה לקבל פטור הולם בזכות היקף לימודים ראוי.

כמו כן, על מוסד הלימודים להיות מסוגל לספק הכשרות המשך למי שרוצה להעמיק את המיומנויות שלו ולהתחבר לאקדמיה. המובן השני שבו יש לבחון את מוסד הלימודים בעת בחירה של קורס לימודי סייבר הוא רמת החיבור שלו לשטח. ככל שלמוסד לימודים יש קשרים חזקים, איתנים ובעלי וותק עם מקומות תעסוקה, כך היכולת של אותו מוסד אקדמי להעניק הכשרה מעשית לסטודנטים שלו גדלה. אך לא רק זאת, הרי שמוסד לימודים שמחובר לשטח נהנה מיחסי גומלין שמאפשרים לו להציע מקומות עבודה לבוגרים בחסות אותם קשרים, או לפחות להבטיח מקומות לביצוע סטאז לצבירת ניסיון תעסוקתי.

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ללא עלות